czwartek, 29 wrzesień 2016 12:24

Nabieramy MOCY

 

 

 

 

 

 

 

Większość z was zaczęła swoją przygodę z siłownią tylko po to żeby być atrakcyjniejszym dla płci przeciwnej. I nie jest to wcale niepotrzebny powód chodzenia do klubu, ale co byście powiedzieli na coś więcej. Czy nie chciałbyś wykorzystać swoich z trudem wyrobionych mięśni i stać się maszyną nie do zatrzymania? Czy nie chciałbyś rozwinąć siły, aby być najlepszym w uprawianej przez ciebie dyscyplinie sportowej?  Budowanie mięśni i pozbywanie się tłuszczu może zmienić wygląd, ale bycie silnym i sprawnym znaczy całkiem coś innego. Stosowanie połączenia siły i szybkości może pomóc w przeobrażeniu dobrze wyglądającego ciała w ciało dobrze pracujące...

 

 

MOC = SZYBKOŚĆ + SIŁA

 

            Siła i szybkość daje moc, czyli maksymalna siłę wytworzoną w najkrótszym czasie.

Moc mięśni jest ogromnie przydatna w prawie każdej dziedzinie sportu, ponieważ w prawie każdej z nich jest wymagane skakanie, szybkie bieganie i zmaganie się z przeciwnikiem,

 

            Podstawą treningu w dyscyplinach sportowych na najwyższym poziomie jest specyfika trenowania. Oznacza to, że sportowiec wykonuje ściśle określone ćwiczenia, które bezpośrednio wiążą się z jego działalnością wyczynową. Takie podejście jest dobre, jeśli uprawiasz tylko jedną dyscyplinę. Jeżeli pragniesz poprawy swoich osiągów w kilku dyscyplinach, musisz ćwiczyć kluczowe partie ciała, aby pracowały dynamicznie.

Jeśli sportowiec dysponuje dużą siłą, lecz nie ma szybkości, jego potencjał w konkurencji jest poważnie ograniczony. Jeśli jest szybki, lecz nie wystarczająco silny, to również twoje możliwości stają się ograniczone. Aby zmaksymalizować zaangażowanie mięśni, musisz położyć nacisk nie tylko na maksymalną siłę, ale także na maksymalną szybkość.

           

Większość dyscyplin sportowych wymaga trzech rzeczy:

  1. Dynamicznej pracy, takiej jak szybkie bieganie czy skakanie.
  2. Silnego zaangażowania bioder i tułowia nie tylko do przekazywania mocy wytworzonej nogami do górnych partii ciała, ale również dla uzyskania równowagi.
  3. Silnej górnej części ciała szczególnie w ruchach obrotowych, ukośnych i poziomych.

 

Poprawę poziomu mocy można uzyskać dzięki krótkim i intensywnym powtórzeniom, po których następuje długi odpoczynek umożliwiający mięśniom pełną regenerację. Jedna seria składająca się z 6 powtórzeń powinna trwać bardzo krótko, bo 8-12 sekund. Tętno nie ma tu znaczenia. Trening mocy najlepiej wykonywać wtedy, kiedy organizm jest wypoczęty oraz na początku sesji treningowej oczywiście po odpowiedniej rozgrzewce. Wtedy mięśnie i cały system nerwowy są najbardziej podatne na ten rodzaj treningu.

 

Trzy kluczowe zasady, jakimi będziemy się kierować w treningu na moc:

 

Po pierwsze ćwicz dynamicznie. Zamiast koncentrować się na jak największym podnoszonym ciężarze. Skoncentruj się na prawidłowej formie ruchu i postaraj się nadać ciężarowi przyspieszenia. Ruch musi być dynamiczny, tak jakbyś chciał posłać ciężar w kosmos. Tylko faza unoszenia (faza dodatnia) ciężaru wykonywana ma być z maksymalną prędkością. W momencie opuszczania (faza negatywna) zwalniaj ciężar spokojnie i pod kontrolą.

           

Po drugie, w treningu na moc koncentrujemy się przede wszystkim na ruchach złożonych, które powodują współdziałanie grup mięśniowych (mięśnie pracują razem, jako układ, a nie pojedynczo jak przy ćwiczeniach izolowanych).

           

I po trzecie, zwiększaj swoją tak zwaną siłę środka ciała, czyli mięsni prostych i skośnych brzucha, pośladkowych, biodrowo-lędźwiowych i mięśni kręgosłupa. Jest to niezmiernie istotne, ponieważ ten rdzeń siłowy ułatwia przekazywanie siły wytworzonej w dolnych partiach ciała do górnych jego części. W tym celu będziemy wykonywać określone ćwiczenia takie jak spięcia brzucha, unoszenie kolan wisząc na drążku, prostowanie grzbietu z opadu, skręty tułowia z drążkiem

 

TRENUJ MOC MIĘŚNI W KAŻDYM WIEKU

 

 

Z wiekiem nasza równowaga i inne funkcje fizyczne mogą ulec pogorszeniu przez zmniejszenie ilości połączeń nerwowych i wydłużenie czasu reakcji. Normalny trening siłowy pomoże utrzymać siłę i mobilność, ale nie da zbyt wiele w kwestii równowagi czy szybkości reakcji. Badania wykazały, że trening mocy stosowany przez starsze pokolenie, obecnie skutkuje zwiększoną sprawnością fizyczną, niż u ludzi, którzy stosowali zwykły trening siłowy. Inne badania wykazały też, że trening ze zwiększoną szybkością, a mniejszym obciążeniem, znacznie poprawia równowagę niż sam trening siłowy. W odniesieniu do tych badań, wywnioskować można, że trening mocy może poprawić naszą długowieczność i codzienne funkcjonowanie w podeszłym wieku.

Czytany 1219 razy Ostatnio zmieniany piątek, 10 luty 2017 08:21

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.