TRENING
Nie znajdziecie tego raczej w samouczkach do angielskiego, a wyjeżdżając gdzieś na wakacje i chcąc potrenować w hotelowej siłowni warto znać angielskie nazwy podstawowych ćwiczeń. Wiele fajnych fitnesowych aplikacji na telefon i programów monitorujących nasze treningi często nie zawiera polskiej wersji językowej. Za to angielska jest zawsze. Wystarczy opanować te kilkadziesiąt angielskich nazw i możemy spokojnie z nich korzystać.
Barki - sposób na ich szybką poprawę
Napisane przez Krzysztof Morawiec
Barki to grupa mięśniowa, która podobnie jak łydki i brzuch zdolna do szybkiej odnowy i bardzo szybko ulegająca natlenieniu, co pozwala przy ich treningu na natychmiastowe wykonanie następnej serii. Dlatego aby dać tej partii mięśniowej odpowiedni bodziec do wzrostu powinniśmy stosować dużą liczbę powtórzeń z wykorzystaniem superserii, gigantserii i serii ze zmniejszonym obciążeniem (tak zwanych dropsetów – ang. drop – opuszczać, set - seria). Oczywiście jest grupa szczęśliwców, u których barki rozwijają się od samego „patrzenia na ciężary”, ale stanowią oni niewielki odsetek populacji. Ja do nich nie należę, dlatego muszę mocno „katować” swoje barki, aby oczekiwać zadowalających rezultatów. W swoim treningu używam zamiennie wszystkich trzech wyżej wymienionych metod lub łącze je ze sobą. Wykonuje superserie lub superserie łączone z dropsetem oraz giganserie i gigantserie łączone z dropsetem. W treningu barków trzeba brać pod uwagę również to, że bark zbudowany jest z trzech aktonów: przedniego, bocznego i tylnego. Dlatego powinniśmy tak dobrać ćwiczenia, aby przećwiczyć wszystkie trzy aktony.
Plecy - przepis na efektywny trening
Napisane przez Krzysztof Morawiec
Jedna z powszechnych teorii, jaka panuje na siłowniach jest ta mówiąca, że najlepszym sposobem zbudowania szerokich pleców jest używanie szerokiego uchwytu przy podciąganiu na drążku lub ściąganiu linki wyciągu górnego. Wzięło się to prawdopodobnie stąd, że ćwiczenie w takim uchwycie powoduje zaangażowanie mniejszych mięśni górnej części pleców takich jak mięśnie obłe większe i mniejsze oraz czworobocznych oraz równoległobocznych. Ćwiczący czując pracujące wyżej wymienione mięśnie błędnie zakłada, że poszerza plecy. Niestety używanie szerokiego uchwytu nie jest w stanie w pełni aktywować mięśni najszerszych.
Właściwe proporcje przy budowaniu sylwetki
Gdy mówimy o proporcjach, patrzymy na ciało jak na całość, porównując wszystkie jego części. Naszym celem od samego początku powinno być rozwinięcie sylwetki idealnej. To znacznie trudniejsze niż zwykłe budowanie masy mięśniowej i wymaga odpowiedniego oka, które dostrzega równowagę między mięśniami, dużego skupienia oraz odpowiednich technik trenowania. Wielu ćwiczących na siłowni wpada w pułapkę tzw. ciała plażowego, które bardzo trudno później naprawić. Przykładają dużą wagę do rozbudowy klatki piersiowej oraz ramion, a zaniedbują mięśnie nóg, które stają się za słabo rozwinięte w porównaniu z górną częścią ciała – co daję dość „nieciekawy efekt”. Każda grupa mięśniowa musi być rozwijana w takim samym stopniu, by możliwe było zachowanie odpowiednich proporcji. Jeśli nie uda nam się w ten sposób trenować, będziemy musieli później nadrabiać braki, co potrafi być bardzo frustrujące i trudne do osiągnięcia.
Nabieramy MOCY
Większość z was zaczęła swoją przygodę z siłownią tylko po to żeby być atrakcyjniejszym dla płci przeciwnej. I nie jest to wcale niepotrzebny powód chodzenia do klubu, ale co byście powiedzieli na coś więcej. Czy nie chciałbyś wykorzystać swoich z trudem wyrobionych mięśni i stać się maszyną nie do zatrzymania? Czy nie chciałbyś rozwinąć siły, aby być najlepszym w uprawianej przez ciebie dyscyplinie sportowej? Budowanie mięśni i pozbywanie się tłuszczu może zmienić wygląd, ale bycie silnym i sprawnym znaczy całkiem coś innego. Stosowanie połączenia siły i szybkości może pomóc w przeobrażeniu dobrze wyglądającego ciała w ciało dobrze pracujące...
Łydki grupa mięśniowa często lekceważona i zaniedbywana przez ćwiczących na siłowni. Bez dobrze rozwiniętych łydek równowaga całej sylwetki będzie zachwiana. Poza sprawą rozmiarów silne łydki są potrzebne do wykonywania przysiadów, podrzutu, martwego ciągu, wiosłowania sztangą w opadzie i wielu innych ćwiczeń wykonywanych na siłowni jak i poza nią. Wyprosty stawu skokowego istotne są podczas chodzenia, biegania i skakania, zapewniają końcowe wypchnięcie ciała w ruchu do przodu i do góry. Silne łydki potrzebne są w takich dyscyplinach sportowych jak siatkówka, koszykówka, bieganie – zwłaszcza sprint, nurkowanie, skok w dal, skoki narciarskie i inne...