środa, 28 wrzesień 2016 12:53

Cholesterol twoim sprzymierzeńcem

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

     Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie to jest on Twoim największym sprzymierzeńcem. Pomimo ogólnie panującej złej reputacji cholesterolu, o której często słyszymy w telewizji lub czytamy w prasie ma on wiele korzystnych działań na nasz organizm zwłaszcza, jeśli chodzi o wydolność fizyczną. Faktem jest natomiast, że gdy mamy go zbyt dużo we krwi to rzeczywiście może stać się to niebezpieczne dla naszego zdrowia.

 

Cholesterol jest ważnym składnikiem błon komórkowych i bierze udział w powstawaniu substancji, które pomagają utrzymać dobry stan zdrowia i pobudzają mięśnie do wzrostu.

Cholesterol bierze udział w tworzeniu kwasów żółciowych, które służą do trawienia tłuszczów, odgrywa kluczową rolę w wielu procesach biochemicznych, m.in.: syntezie witaminy D3 oraz hormonów o budowie sterydowej takich jak kortyzon, progesteron, estrogeny i testosteron. Jego obecność w błonach komórek nerwowych mózgu ma duże znaczenie dla funkcjonowania synaps. Istnieją też doniesienia, że odgrywa on dużą rolę w działaniu systemu odpornościowego także może działać też, jako antyoksydant.

 

Pewne jest, że bez cholesterolu nie udałoby Ci się zmaksymalizować swoich możliwości na treningach, ponieważ najbardziej anaboliczne hormony produkowane przez nasz organizm i nie mogłyby powstać bez jego udziału.

 

 

Cholesterol jest syntetyzowany głównie w wątrobie, bo aż w 90%. Wątroba produkuje go około 1 grama dziennie. Znajduje się także w pokarmach występuje w dużych ilościach w czerwonym mięsie, żółtkach jaj i produktach mlecznych. W przeciwieństwie do ogólnie panującej opinii na poziom cholesterolu u większości ludzi znacznie większy wpływ mają geny niż dieta.  Jeśli chodzi o czynniki dietetyczne, które wydają się mieć największy wpływ na poziom cholesterolu i lipidów krwi to są nimi tłuszcze nasycone bardziej niż sam cholesterol. Na poziom cholesterolu wpływa też całkowita liczba kalorii i ilość węglowodanów a zwłaszcza tych prostych. 

Czytany 1167 razy Ostatnio zmieniany środa, 28 wrzesień 2016 12:59

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.